15 maja 2017 Udostępnij

Gdzie wybrać się z dzieckiem w góry?

Turyści coraz chętniej wybierają się na górskie wycieczki całymi rodzinami – również z bardzo małymi dziećmi. Jest to często postrzegane jako kontrowersyjne zachowanie, bo warunki na szlakach nie zawsze są łatwe, a dodatkowo pogoda w górach znana jest ze swojej nieprzewidywalności. Jak zatem spędzić przyjemny i bezpieczny urlop całą rodziną? Wystarczy wybrać odpowiednie atrakcje, które zainteresują najmłodszych i starszych, a przede wszystkim będą dostosowane do ich możliwości. Polskie góry oferują bardzo wiele tego rodzaju miejsc, co daje wiele możliwości urlopowych – także poza najbardziej obleganymi tatrami.

Karkonosze
Urozmaicone i atrakcyjne widokowo szlaki znajdą wszyscy, którzy na miejsce wypoczynku wybiorą Karkonosze. Muszą oni jednak wiedzieć, że w przypadku wycieczek z bardzo małymi dziećmi muszą zaopatrzyć się w nosidełko. Wózki – nawet te terenowe – nie sprostają wymaganiom. Szlaki są dość kamieniste i nawet jeśli wózek bez problemu zmieściłby się na ścieżce, to odczucia dziecka po takiej przejażdżce mogłyby nie być pozytywne. Warto wymienić jedynie trzy trasy: ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarki, droga pod Reglami do Szklarskiej Poręby, z Karpacza na Kopę do schroniska „Pod Łomniczką”. O wiele większy wybór interesujących wycieczek będą miały osoby, które zdecydują się, by umieścić dziecko w nosidle. Podobne szlaki mogą także wybrać rodzice z 4-5 latkami. Będzie to na przykład trasa Karpacz-Świątynia Wang, Karpacz-Dobre Źródło, Sobieszów-Zamek Chojnik, Staniszów-Witosza czy Szklarska Poręba-Wodospad Kamieńczyka.

Gorce
Ten region przyciąga rodziców z dziećmi ze względu na łagodne trasy oraz uzdrowiskowy charakter Rabki Zdroju. Korzystny wpływ na układ oddechowy, wody mineralne oraz liczne atrakcje przygotowane specjalnie dla dzieci zachęcają do odwiedzenia miasteczka. Z najmłodszymi warto wybrać się do rodzinnego parku rozrywki oraz Muzeum Rekordów i Osobliwości. Bardziej klasyczne propozycje dla nieco starszych dzieci to Muzeum Gorczańskie czy Muzeum Władysława Orkana. Miejscem codziennych spacerów stanie się z pewnością Park Zdrojowy.
Z Rabki można organizować ciekawe wycieczki, na przykład na Maciejową oraz na Piątkową Górę. Obie liczą około 5 kilometrów, więc musimy realnie ocenić możliwości dziecka. Warta zobaczenia jest także Rabczańska Ścieżka Edukacyjna, gdzie wybierzemy się zarówno z wózkiem, jak i nosidełkiem.

Beskid Śląski
Urlop w Beskidzie Śląskim jest polecany rodzicom z dziećmi, zwłaszcza jeśli jest to dla nich pierwszy tego rodzaju wyjazd. W wiele miejsc dostęp jest ułatwiony dzięki kolejkom (na przykład na Czantorię i Wielki Stożek) lub istnieje możliwości dojazdu autobusem. Ponadto warto odwiedzić najbardziej popularne miejscowości uzdrowiskowe regionu: Ustroń, Wisłę i Szczyrk. Podróżując z dzieckiem w wózku, warto skorzystać z trasy spacerowej Wisła Głębce - Kubalonka - Wisła Czarny.