15 maja 2017 Udostępnij

Wakacje w górach z dziećmi – pomysły i inspiracje

Turyści wybierający się w góry najczęściej planują całodzienne wyprawy i zdobywanie szczytów – nie jest to jednak najlepszy scenariusz, jeśli wakacje chcemy spędzić całą rodziną i mamy pod opieką małe dzieci. Młodzi rodzice nie muszą całkowicie rezygnować z aktywności i urlopu w górach. Wystarczy, że zadbają o niezbędne akcesoria, a przede wszystkim wybiorą odpowiednie miejsce wypoczynku. W górskich miejscowościach nie zabraknie z pewnością pensjonatów i hoteli przyjaznych rodzinom z dziećmi. Warto także wcześniej zaplanować trasy wycieczek dostosowanych do możliwości najmłodszych turystów.

Czym kierować się przy wyborze noclegu?
Rezerwując miejsca noclegowe, warto poinformować właścicieli o liczbie dzieci, które będą nam towarzyszyć, oraz ich wieku. Dzięki temu możemy zaoszczędzić nawet sporą sumę, bo hotele i pensjonaty niejednokrotnie przewidują zniżki dla najmłodszych. Cena nie powinna być jednak jedynym kryterium – najważniejsza dla dzieci i rodziców będzie dodatkowa oferta, dzięki której wakacje będą jeszcze bardziej atrakcyjne. Hotele o wysokim standardzie często zapewniają zajęcia dla dzieci, w trakcie których animatorzy dbają o bezpieczeństwo najmłodszych. Jest to interesująca opcja, jeśli rodzice chcieliby spędzić popołudnie tylko we dwoje.
Miejsca przyjazne dzieciom to również wszystkie ośrodki, gdzie znajduje się plac zabaw oraz duża zielona przestrzeń do aktywnego wypoczynku. Rodzice podróżujący z niemowlakiem będą mieli większe wymagania i za spore udogodnienie uznają możliwość skorzystania z wanienki, wysokiego krzesełka czy podnóżka.

Łagodne górskie trasy
W każdym łańcuchu górskim znajdziemy bez trudu miejsca, w które można wybrać się z dzieckiem.
Tatry co roku przyciągają najwięcej turystów. Nie muszą jednak kojarzyć się z wysokimi i trudno dostępnymi szczytami. Z dziećmi warto odwiedzić łagodne dolinki oraz niewielkie wzniesienia: Gęsią Szyję, Kopieniec czy Sarnią Skałę. Atrakcją dla najmłodszych, która nie wiąże się z wysiłkiem, będą także przejażdżki kolejkami i wyciągiem krzesełkowym. Dużo wrażeń dostarczą również aquaparki w Zakopanem, Bukowinie lub Białce Tatrzańskiej.
Podczas wizyty w Karkonoszach wrażenie na dzieciach na pewno zrobią parki rozrywki: Esplanada oraz Park Dinozaurów. Wielbiciele górskich krajobrazów powinni wybrać się na niskie skałki oraz wodospady.
Również w Sudetach można połączyć piesze wycieczki z korzystaniem z dodatkowych atrakcji. Dzieci z pewnością zainteresują jaskinie: Radochowska oraz Niedźwiedzia, Kopalnia Złota w Złotym Stoku oraz podziemna trasa turystyczna w Kłodzku.