15 maja 2017 Udostępnij

Czy urlop w górach z dzieckiem to dobry pomysł?

Wakacje to dla dzieci czas odpoczynku od szkolnych obowiązków, ale także okazja, by poznać nowe miejsca. Część rodziców decyduje się zorganizować dla swoich pociech wyjazd kolonijny, ale jest także wiele osób, które preferują rodzinne wyjazdy. Jednym z miejsc cieszących się popularnością są polskie góry – najbardziej oblegane Tatry, ale także Karkonosze i Sudety. Za każdym razem należy dobrze przygotować się do takiej wycieczki, by była atrakcyjny dla każdego członka rodziny.

Atrakcje w górach
Góry kojarzą się przede wszystkim ze zdobywaniem szczytów i cieszeniem się widokami. Jednak planując wakacje z dzieckiem, musimy być przygotowani, że trzeba odpowiednio dostosować poziom trudności tras. Z pewnością nie wszędzie można wybrać się z wózkiem, a noszenie dziecka w nosidle może okazać się zbyt męczące. Dobrze jest także uwzględnić inne atrakcje, które bardziej trafią w gusta najmłodszych – wizyta na placu zabaw, parku linowym czy aquaparku niestety może okazać się dla nich atrakcyjniejsza niż wycieczka w góry. O wiele więcej możemy zaproponować nastolatkowi, dla którego nawet całodzienne wyjście na szlak nie będzie zbyt męczące, może stać się natomiast interesującą przygodą i wyzwaniem. Wiele młodych osób właśnie podczas rodzinnych wyjazdów odkrywa pasję do podróżowania i górskich wędrówek.

Wybór ośrodka
Na wrażenie z urlopu w górach ma wpływ nie tylko to, jakie atrakcje zaplanujemy, ale także to, gdzie się zatrzymamy. Jest to szczególnie istotne w przypadku pobytu z małym dzieckiem, bo brak odpowiednich warunków będzie wyjątkowo dotkliwy.
Najłatwiejszym rozwiązaniem jest znalezienie miejsca przyjaznego rodzinom – niektóre hotele i pensjonaty reklamują się właśnie w taki sposób. Zawsze warto sprawdzić także opinie o danym miejscu i zweryfikować, czy obietnice właścicieli mają pokrycie w rzeczywistości. Ułatwieniem dla rodziców maluchów będą na przykład wysokie krzesełka do karmienia, łóżeczko oraz pokój zabaw. Miejsce rekreacji jest bardzo pożądane, bo dziecko może poznać rówieśników i przyjemnie spędzić czas, jeśli pogoda nie sprzyja spacerom.
Za jedną z największych zalet ośrodka uważana jest jego lokalizacja. Widok na góry sam w sobie stanowi atrakcję i jeśli nieco wyższa cena nie jest przeszkodą, warto wybrać pokój z ładną panoramą. Druga istotna kwestia to otoczenie i oczekiwania z tym związane. Turyści często preferują spokojną okolicę z miejscem do zabaw na powietrzu dla dzieci, ale z drugiej strony cenią także bliskość centrum i możliwość korzystania z atrakcji miasta nawet do późnego wieczora.