15 maja 2017 Udostępnij

Przygotowanie do górskiej wycieczki z dzieckiem

Wielu rodziców wcześniej aktywnie wypoczywających w górach, rezygnuje ze swojego hobby po urodzeniu się dziecka. Przynajmniej przez kilka lat nie wyobrażają sobie wyprawy na górskie szczyty. Jednak jej organizacja wcale nie jest niemożliwa i wymaga tylko starannego przygotowania i zadbania o potrzeby dziecka. Wyjazdy w góry mogą z czasem stać się wspólną rodzinną pasją, która będzie kontynuowana, gdy maluch dorośnie i będzie w stanie sam pokonywać nawet wymagające szlaki.

Odpowiednie nosidło
Wybór nosidła będzie kluczowy dla komfortu wszystkich uczestników wycieczki – tych dorosłych oraz dziecka. Wózek nie sprawdzi się w górskich warunkach, bo nawet jeśli droga będzie płaska i szeroka, to wszelkie nierówności spowodują dyskomfort dziecka. Nosidło jest obowiązkowe, jeśli chcemy komfortowo poruszać się po górach z maluchem, który nie jest w stanie dotrzymać kroku dorosłym.
Dobre nosidło powinno przede wszystkim posiadać wygodne siedzisko, tak aby dziecko mogło spędzić w nim dłuższy czas i nie skarżyło się dyskomfort. Nie bez znaczenia jest samopoczucie rodziców, którzy będą nosić dziecko, i jeśli wybiorą złe nosidło, może się to okazać zbyt męczące. Rozwiązaniem będzie stabilny system nośny oraz koniecznie pas biodrowy. Niektóre modele dodatkowo uniemożliwiają złożenie się nosidełka w przypadku upadku i warto zdecydować się na taką opcję dla bezpieczeństwa dziecka. Pogoda w górach bywa zmienna i zawsze należy mieć w plecaku odzież przeciwdeszczową. By lepiej ochronić dziecko, najlepiej zaopatrzyć się w pokrowiec przeciwdeszczowy.

Ekwipunek
Podczas gdy jeden z rodziców będzie niósł dziecko, drugi musi zadbać o bagaż, który przyda się nawet podczas krótkiej wędrówki. Jedzenie i napoje obowiązkowo muszą znaleźć się w plecaku, podobnie jak mapa i krem z filtrem oraz przeciwdeszczowe peleryny. W lecie wiele osób rezygnuje jednak z zabrania dodatkowych ubrań – nie jest to jednak najlepsza decyzja, zwłaszcza w przypadku wyposażenia dla dziecka. Pogoda w górach bywa zmienna i często zdarzają się spadki temperatury – dzięki wysiłkowi fizycznemu dorośli będą mniej odczuwali zimno, ale dziecko, które siedzi nieruchomo w nosidle, o wiele szybciej i dotkliwiej odczuje chłód. Dodatkowe ciepłe rzeczy, rękawiczki i czapka powinny znaleźć się w plecaku.

Dla starszego dziecka
Nawet jeśli wybieramy się na wycieczkę ze starszym dzieckiem, nie możemy zakładać, że wędrówka będzie przebiegała tak, jak gdyby w grupie były wyłącznie osoby dorosłe. Trzeba liczyć się z tym, że trasa zajmie o wiele więcej czasu niż podaje przewodnik. Ma to kluczowe znaczenie dla planowania rozkładu dnia i godziny wyjścia w góry.
Aby zmotywować dziecko i uczynić górskie wycieczki jeszcze bardziej atrakcyjnymi, warto zachęcić go do zbierania pieczątek ze schronisk. Wystarczy zwykły zeszyt, by stworzyć prywatny album, który będzie dokumentował szczyty zdobyte przez dziecko.