15 maja 2017 Udostępnij

Jak zaplanować dziecku czas podczas wakacji w górach?

Zimą wiele rodzin decyduje się na wyjazd w góry, by skorzystać ze stoków - na ratach jeżdżą zarówno dorośli, jak również dzieci i wszystkim sprawia to mnóstwo przyjemności. Wraz z nadejściem cieplejszych dni wielu rodziców także rozważa urlop w górach, ale pojawia się pytanie, jak zaplanować wyjazd, gdy dziecko jest zbyt małe, by poradziło sobie na szlaku lub zwyczajnie nie lubi tego rodzaju aktywności.

Istotny wybór hotelu
Miejsc przyjaznych dzieciom jest coraz więcej na hotelowej mapie Polski i będąc w górach, również warto zadbać o nocleg w odpowiednim miejscu. Co daje nam atrakcyjny hotel lub pensjonat? Przede wszystkim możliwość urozmaicenia czasu dzieciom, gdy pogoda jest niesprzyjająca. Także pomiędzy wycieczkami najmłodsi chętnie korzystają z basenów czy placów zabaw. Odpowiednie miejsce na zewnątrz, gdzie dzieci mogą bezpiecznie przebywać i bawić się z rówieśnikami, to jedna z pierwszych rzeczy, w które powinniśmy zapytać, rezerwując nocleg. Jeśli maluch większość czasu pomiędzy wycieczkami spędzi w pokoju, będzie to dla niego o wiele mniej atrakcyjne, a dla rodziców często uciążliwe.
W niektórych miejscach o wyższym standardzie o bezpieczeństwo i wolny czas dzieci dbają animatorzy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla rodziców, który chcą spędzić czas tylko we dwoje, na przykład na romantycznej kolacji.

Atrakcje poza górskimi szlakami
Wbrew pozorom polskie góry oferują bardzo wiele także osobom, które nie chcą korzystać z pieszych wycieczek. Coraz popularniejsze stają się baseny termalne, które z pewnością będą atrakcyjne dla każdego dziecka – w zależności od ośrodka można tam korzystać ze zjeżdżalni, biczów wodnych oraz basenów ze sztuczną falą. Tego rodzaju atrakcji możemy szukać w Białce Tatrzańskiej, Bukowinie czy Zakopanem. Jeśli chcemy zorganizować jednodniowy wypad za granicę, można odwiedzić aquaparki na Słowacji. Popularna jest zwłaszcza Tatralandia, jednak wówczas trzeba liczyć się z dodatkowymi kosztami. Za wstęp zapłacimy w euro, a dodatkowo trzeba także uwzględnić koszty dojazdu. Jeśli po raz pierwszy korzystamy z górskich Aquaparków, oferta polskich ośrodków okaże się interesująca i wystarczająca.
Inne możliwości spędzenia czasu z dziećmi znajdziemy w Pieninach. Dla każdego malucha sporym przeżyciem i atrakcją będzie spływ po Dunajcu. Do wyboru jest klasyczna tratwa flisacka, która zapewni spokojniejszą i bezpieczniejszą wycieczkę lub spływ pontonowy, który stanowi większe wyzwanie, ale też przygodę. Uwagę dzieci z pewnością przykuwają zarówno widoki, jak również opowieści przewodników.