15 maja 2017 Udostępnij

Górskie szlaki dla siedmiolatka

Wakacje spędzone w górach są dla dzieci niemałą atrakcją. Jednak aby miło wspominały pobyt w Tatrach, to rodzice muszą zatroszczyć się o opracowanie odpowiedniego planu wycieczki. To oni najlepiej znają możliwości i zainteresowania swojego dziecka i potrafią określić, z którym szlakiem będzie w stanie sobie poradzić. Nie można bowiem zakładać, że siedmiolatek, który już dużo czasu spędza w szkole, a po powrocie do domu najchętniej korzysta z komputera, będzie w stanie zdobywać wraz z dorosłymi wysokie szczyty górskie. Zaplanowanie ciekawych, a jednocześnie niezbyt trudnych tras może zachęcić dziecko do aktywności i zaszczepić w nim upodobanie do górskich wycieczek, które z czasem staną się coraz bardziej wymagające.

Morskie Oko – obowiązkowa trasa turystyczna
Jeśli pierwszy raz zabieramy dziecko do Zakopanego, najchętniej wybieraną trasą jest właśnie szlak na Morskie Oko. Jest to wędrówka, na którą musimy przeznaczyć sporo czasu, bo droga w obie strony jest dość długa, ale ponieważ w całości została wyłożona asfaltem, nie należy do trudnych. Alternatywą dla pieszej wycieczki jest skorzystanie z bryczek ciągniętych przez konie.
Na trasie możemy korzystać z licznych miejsc przystankowych, podziwiać widoki czy obmyć ręce w górskich potokach. Za największą wadę chyba najbardziej znanej trasy w polskich Tatrach jest uważana ilość turystów – musimy liczyć się z tym, że będziemy przemieszczać się w dość licznej grupie i nie ma tu raczej okazji do spokojnego kontemplowania otaczającej przyrody.
W związku z tym, że droga na Morskie Oko jest asfaltowa, nie wymaga specjalistycznego górskiego sprzętu. Obuwie musi być jednak wygodne ze względu na sporą liczbę kilometrów do pokonania. Warto wcześniej zaopatrzyć się także w prowiant i wodę do picia, bo ceny przekąsek i napojów w schronisku są znacznie wyższe niż w sklepach. Przed wyruszeniem w trasę warto także, by dzieci skorzystały z toalety, bo ich ilość na trasie jest ograniczona, są także mniej komfortowe.

Dolina Pięciu Stawów
Na trasie do Morskiego Oko można skorzystać także z innego ciekawego szlaku, który wiedzie do Doliny Pięciu Stawów. Trasa rozpoczyna się przy Wodogrzmotach Mickiewicza i wiedzie w górę w sąsiedztwie górskich potoków. Jest to atrakcyjne, ale z drugiej strony wymaga nieprzemakalnego obuwia trekkingowego. Siedmioletnie dziecko powinno bez trudu poradzić sobie z przejściem tej trasy, jednak nie dla każdego będzie wskazane kontynuowanie wędrówki niebieskim szlakiem prosto do Morskiego Oka. Bezpieczniejszy okaże się powrót tą samą drogą do Wodogrzmotów. Szlak niebieski przeznaczony jest raczej dla wytrwałych, którzy wiedzą, jak w razie potrzeby pomóc dziecku przejść bardziej wymagające odcinki.