15 maja 2017 Udostępnij

Jak przygotować się do urlopu w górach z dzieckiem?

Rodzinny wyjazd w góry może być wspaniale spędzonym czasem, który pozostawi po sobie miłe wspomnienia. Zorganizowanie pobytu w taki sposób, by każdy był z niego zadowolony, nie jest jednak rzeczą łatwą.

Korzyści z pobytu w górach
Wiele osób regularnie wybiera urlop w górach, postrzegając go nie tylko jako okazję do odpoczynku. Świeże powietrze i zmiana klimaty dobrze hartują organizm – przede wszystkim dzieci. Wysiłek fizyczny, nawet jeśli wybierzemy łatwiejsze szlaki i niezbyt wysokie wzniesienia, na pewno pozytywnie wpłynie na kondycję starszych i młodszych. Jeśli miejscem pobytu będzie miejscowość o uzdrowiskowym charakterze, możemy także skorzystać z dobroczynnego wpływu mineralnych lub termalnych wód.

Ekwipunek dla wszystkich członków rodziny
Wyjazd w góry wymaga przygotowania i dokonania kilku niezbędnych zakupów. Wiele zależy od tego, jakie dokładnie przewidujemy aktywności – czy będziemy potrzebowali sprzętu dla bardziej zaawansowanych, czy wystarczy nam podstawowy ekwipunek. Z pewnością podstawą są dobre wygodne buty dla wszystkich członków wycieczki. Nawet jeśli prognozy są korzystne, zawsze warto mieć w plecaku odzież przeciwdeszczową oraz folię na wózek, jeśli wyjeżdżamy z małym dzieckiem. Z myślą o nim powinniśmy także wyposażyć się w nosidło – będzie bardzo przydatne tam, gdzie dojazd wózkiem stanie się utrudniony. Dla nieco większych dzieci niezbędne okażą się także kalosze – umożliwią one spacery również wtedy, gdy pogoda nie będzie sprzyjająca. Mając pewność, że dziecko nie będzie narażone na przemoknięcie, możemy spokojnie planować niedługie wycieczki, by nie spędzać całych dni w pensjonacie.

Wycieczki górskie z dziećmi
Wybierając się na wakacje w góry, z reguły chcemy jak najwięcej korzystać z pięknych widoków, otaczającej przyrody i górskich szlaków. Możliwość aktywnego spędzania czasu to największa zaleta wypoczynku w górskich miejscowościach – wokół nich znajdziemy wiele szlaków pieszych i rowerowych, że na pewno nie zabraknie nam pomysłów na cały pobyt. Aby jednak wycieczki przebiegały zgodzie z oczekiwaniami, musimy starannie dostosowywać szlaki do możliwości wszystkich członków rodziny. Warto zaopatrzyć się w przewodniki, poszukać informacji w Internecie lub spytać bardziej doświadczonych. Może się okazać, że wybierając się na szlak z małymi dziećmi, będziemy potrzebowali dużo więcej czasu, niż jest przewidziane na konkretną trasę. Planując godzinę wyjścia, należy wziąć to pod uwagę. Dodatkowo może okazać się, że potrzebna będzie większa ilość postojów, bo dzieci będą chciały odpocząć, napić się lub zjeść. Ich zainteresowanie otaczającą przyrodą może także wpłynąć na opóźnienie marszu.